تدریس خصوصی عربی

 

آشنایی با ساز ترومپت:

 

 

ترومپت

 

ترومپت(trumpet) در دسته سازهای بادی قرار می گیرد و جنس آن معمولا از برنج ساخته می شود.از نظر تولید صدا در محدوده سوپرانو، ترومپت بین سازهای بادی، قادر است زیرترین صدا را تولید کند.کاربرد این ساز در موسیقی کلاسیک،جاز،پاپ و ارکسترها می باشد .

 

ساختمان ترومپت:

 

لوله ترومپت به صورت مخروطی ویژه ساخته شده که به دهانه ناقوسی شکل منتهی می شود.بر روی لوله 3 دکمه دیده می شود که وظایف مختلفی دارند.اولی باعث افزایش طول لوله برای بدست آوردن یک پرده بم می شود،با فشار دکمه دوم صوت نیم پرده می شود و فشار دکمه سوم باعث می شود صوت یک و نیم پرده پایین بیاید.

 گونه های ابتدایی این ساز را از چوب خیزران و بعدها از شاخ حیوانات می ساختند که در زمان جنگ به صدا در می آوردند.اولین نوع فلزی این ساز را یونانیان ساختند و بعدها در اروپا "دنر" اولین ترومپت فلزی را ساخت.در چین ترومپت از نوع بلند ساخته و نواخته می شد.نوعی ترومپت از جنس مسی یا نقره ای در مصر ساخته می شد که در رژه ها و امور نظامی کاربرد داشت.در دوران صفویه نیز ترومپت اروپایی در ایران و ترکیه رواج داشت و توسط نوازندگان استفاده می شد.

 

مقاله مرتبط:اهمیت و روشهای تنفس برای سازهای بادی در حین نوازندگی

 

آموزش موسیقی  و  آموزش ترومپت در آموزشگاههای موسیقی و 
یا بصورت تدریس خصوصی ترومپت در ایران انجام میشود و در این زمینه اساتید خوب و  با تجربه ای مشغول به برگزاری  کلاس ترومپت  میباشند.
کلاسهای تدریس ترومپت معمولا بصورت هفته ای یک یا دو جلسه در منزل هنرجو به شکل تدریس خصوصی و یا در آموزشگاه موسیقی انجام میشود
 و هنرجو بعد از طی یک دوره حدودا 2 ساله میتواند تسلط خوب و قابل قبولی روی نوازندگی این ساز پیدا کند، البته به شرط آنکه  کلاس موسیقی  بصورت مستمر و منظم انجام شده و هنرجو تمرینات خود را با نظم و پشتکار انجام دهد.

آموزش قانون

قانون یکی از کهن ترین سازهای ایرانی می باشد.این ساز از تبار سیتار هندی(cythare)است ولی در سده های میانی با نامهای canon و miocanon  به کشورهای اروپایی برده شد.

قانون شامل جعبه ای چوبی به شکل ذوزنقه است و با دو انگشت سبابه و به کمک دو مضراب میان حلقه ای که به انگشتان وصل است نواخته می شود.این ساز از دیر باز در موسیقی ایران حضور داشته و توانایی بیان گوشه های موسیقی ایرانی را دارد.اما متاسفانه در کشور ما مهجور شده و در کشورهای همجوار مانند ترکیه و کشورهای عربی به آن توجه بیشتری شده است.

سابقه حضور قانون در موسیقی ایران به حدود 50 سال قبل می رسد.برخی بر این باورند که این ساز را افلاطون اختراع کرده است و بسیاری نیز آن را به فارابی دانشمند ایرانی نسبت می دهند،بعضی دیگر زادگاه آن را خراسان و یا موصل می دانند، اما هیچکدام از اینها دارای سند و مدرک معتبری نمی باشد.ولی جالب است بدانید که این ساز زیبا از خاور نزدیک به اروپا برده شده و با تغییراتی روی آن مورد استفاده قرار گرفته است.

 

قسمتهای مختلف ساز قانون عبارتند از:

1-جعبه چوبی ذوزنقه شکل

2-پرده گردان جهت تغییر صدا

3- گوشی وکلید کوک

4-خرک

5-پایه خرک

6-شیطانک

7-شبکه های صدا

8-سیمها

9-پوست

10-مضراب وحلقه های آن

 

مقاله مرتبط:آداب مهم در کلاس موسیقی

 
 

تدریس قانون

شیوه نشستن و نواختن ساز قانون:

معمولا برای نواختن و یا   تدریس قانون  آن را روی پا و یا روی میز قرار می دهند.هنگام همکاری با ارکستر ،اگر نوازندگی قانون بصورت تکنوازی باشد در ردیف اول نوازندگان و اگر به عنوان همراه خواننده و ارکستر باشد روبرو می نشیند.

در صورتیکه برای نوازندگی قانون از میز استفاده شود بهتر است که میز از صندلی نوازنده کمی بلندتر بوده و شیب آن نیز به سمت نوازنده باشد،همچنین راحت تر است که زیر میز خالی باشد.

فرم اعضای بدن نیز در هنگام نوازندگی قانون از اهمیت زیادی برخوردار است.از جمله اینکه کمر باید کاملا صاف باشد،دست زاویه 90 درجه به خود بگیرد و آرنجها داخل بدن باشد، ضمن اینکه دستها باید در هنگام نواختن کاملا آزاد و بدون هیچگونه فشاری بر روی سیمها و با فاصله از سیم قرار بگیرد.گاهی اوقات نیز نوازنده قانون بر روی زمین و به صورت چهار زانو می نشیند و ساز را روی پاهایش قرار می دهد.

کلاس قانون

نحوه تدریس  و آموزش قانون:

در حال حاضر کلاس قانون  در اکثر آموزشگاههای کشور به همت اساتید خوب و زبده در حال برگزاری می باشد.از اساتید بنام این ساز می توان به سیمین آقارضی،ملیحه سعیدی،بهروز قونسولی و پریچهر خواجه اشاره کرد.

برای شروع  آموزش موسیقی  قانون ، ابتدا باید به کمک یک کارشناس ساز و یا استاد مربوطه ساز خود را تهیه کنید.پس از آن می توانید به  کلاس موسیقی  بروید و یا از کلاسهای تدریس خصوصی  قانون استفاده کنید.

استاد قانون در ابتدای آموزش ، مختصری درباره ساختمان ساز و کلیات آن برای شما توضیحاتی را ارائه می دهد،سپس نتها و تئوری موسیقی را آموزش داده و به کمک قطعات تمرینی سعی می کند که جای نتها را به صورت دقیق یاد دهد و شما را بر روی ساز مسلط کند.معمولا  استاد قانون  در کنار این قطعات به شما ملودی های زیبای قانون را نیز آموزش می دهد تا شما را به این ساز زیبا و خوش صدا علاقمند تر کند.این ساز نیز مانند سایر سازها نیاز به تمرین فراوان و پشتکار و نظم در برگزاری کلاسها دارد تا بتوانید به مراحل بالاتر برسید.

در آموزشگاه بهار اندیشه  تدریس خصوصی قانون  زیر نظر اساتید خوب و با تجربه انجام می شود.لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 22924816 یا 22924817 تماس حاصل فرمایید.

 

 سلفژ

 

سلفژ (به فرانسوی: Solfège) در موسیقی، تکنیکی آموزشی برای آواز خوانی است که در آن هر نت میزان با سیلاب خاصی که سیلاب سلفژ ( یا سلافا سیلاب) نامیده می‌شود، خوانده می‌شوند.

هفت سیلاب که عملاً استفاده می‌شوند عبارت‌اند از:دو، ر، می، فا، سل، لا، سی.

به بیان دیگر سلفژ را می توان خواندن یک سری نت ها به صورت پی در پی و پشت سر هم و با رعایت قوانین نت ها و سکوت ها و … معرفی کرد. پایه یادگیری سلفژ دانستن ارزش زمانی هر نت

است و در کناراین باید ارزش زمانی هر سکوت را نیز بدانیم.

 

مقاله مرتبط:فواید کلاسهای خصوصی موسیقی

 

یکی از مهمترین نکته هایی که هنرجویان قبل از شروع آموزش موسیقی به آن توجه کنند آشنایی با مبانی موسیقی و سلفژ می باشد.سلفژ در واقع هنر آواخوانی است،به این معنی که هنرجو

بتواند بدون استفاده از ساز،از روی نتها بخواند و یا با شنیدن هر ملودی نتهای آن را بنویسد.در کشورهای پیشرفته دنیا هنرجویان قبل از شروع تدریس موسیقی با تئوری موسیقی و سلفژ آشنا می

شوند و پس از آن به سراغ تمرینات روی ساز می روند.

 

آموزش موسیقی  و  آموزش سلفژ  در آموزشگاههای موسیقی و 
یا بصورت  تدریس خصوصی سلفژ در ایران انجام میشود و در این زمینه اساتید خوب و  با تجربه ای مشغول به برگزاری  کلاس سلفژ  میباشند.
کلاسهای  تدریس سلفژ  معمولا بصورت هفته ای یک یا دو جلسه در منزل هنرجو به شکل تدریس خصوصی و یا در آموزشگاه موسیقی انجام میشود
 و هنرجو بعد از طی یک دوره حدودا 2 ساله میتواند تسلط خوب و قابل قبولی روی نوازندگی این ساز پیدا کند، البته به شرط آنکه  کلاس موسیقی  بصورت مستمر
و منظم انجام شده و هنرجو تمرینات خود را با نظم و پشتکار انجام دهد. 
 

مقالات مرتبط:

 

 ساکسیفون

 

مختصری درباره ساز ساکسیفون(ساکسوفون):

 

ساکسیفون در دسته سازهای بادی قرار می گیرد وتک زبانه می باشد.مخترع این ساز آدولف ساکس بوده که آنرا در سال 1840 اختراع کرد و به همین دلیل نام آن را "ساکسوفون" (Saxophone)گذاشته اند.

ساکسوفون دارای 4 نوع مختلف بنامهای باریتون،آلتو،تنور و سوپرانو می باشد که تفاوت آنها فقط در دامنه و وسعت صدایشان می باشد.وسعت صدای هر کدام از انواع ساکسیفون در حدود 2/5 اکتاو است.این ساز معمولا از جنس برنج ساخته می شود.

نکته جالب توجه این است که به دلیل وسعت صدا،این ساز در ابتدا برای ارکستر و مارش های نظامی ساخته شد ولی در حال حاضر در موسیقی جاز و پاپ نیز کاربرد پیدا کرده است.ساکسیفون را در واقع از روی کلارینت ساخته اند و مانند کلارینت دارای یک زبانه است.

 

مقاله مرتبط:اهمیت و روشهای تنفس در حین نوازندگی

 

آموزش موسیقی  و  آموزش ساکسیفون  در آموزشگاههای موسیقی و 
یا بصورت  تدریس خصوصی ساکسیفون  در ایران انجام میشود و در این زمینه اساتید خوب و  با تجربه ای مشغول به برگزاری  کلاس ساکسیفون  میباشند.
کلاسهای  تدریس ساکسیفون  معمولا بصورت هفته ای یک یا دو جلسه در منزل هنرجو به شکل تدریس خصوصی و یا در آموزشگاه موسیقی انجام میشود
 و هنرجو بعد از طی یک دوره حدودا 2 ساله میتواند تسلط خوب و قابل قبولی روی نوازندگی این ساز پیدا کند، البته به شرط آنکه  کلاس موسیقی  بصورت مستمر و منظم انجام شده و هنرجو تمرینات خود را با نظم و پشتکار انجام دهد. 

در آموزشگاه بهار اندیشه آموزش ساکسیفون زیر نظر اساتید با تجربه و شناخته شده انجام می شود.برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید با شماره های 22924816 و 22924817 تماس بگیرید.

 

 

کلارینت

 

 
کلارینت(Clarinet) در دسته سازهای بادی قمیشی می باشد.کلارینت یک قمیش، دارای یک مجرای استوانه ای است و یک سوراخ تقریبا استوانه ای دارد.این ساز جز سازهای انتقالی محسوب می شود و معمولا از چوب سیاه آفریقایی ساخته می شود.به نوازنده کلارینت،کلارینتیست گفته می شود.
 
گفته می شود که یوهان کریستف دنر،کلارینت را در کشور آلمان و در حوالی سال 1700 با اضافه کردن قطعه ای به ساز "شالوماو" اختراع کرده است.پس از آن با تغییراتی که در ساز به وجود آوردند توانستند این ساز را از لحاظ کارایی بهبود ببخشند.
 
 
 
 
 کلارینت انواع و اقسام مختلفی دارد،اما زمانی که از آن صحبت می شود معمولا منظور کلارینت سوپرانو می باشد.کلارینت با توجه به انعطاف پذیریش در گروههای کنسرت،گروههای نظامی و جاز و همچنین برای هنرجویان کلاسیک کاربرد دارد.
 
نوعی از کلارینت که توانایی تولید فواصل موسیقی شرقی را دارد "قره نی" نامیده می شود.لازم به ذکر است که کلارینت بیشترین محدوده صدایی را در بین سازهای بادی دارا می باشد.
 
آموزش موسیقی  و  آموزش کلارینت  در آموزشگاههای موسیقی و 
یا بصورت  تدریس خصوصی کلارینت  در ایران انجام میشود و در این زمینه اساتید خوب و  با تجربه ای مشغول به برگزاری  کلاس کلارینت  میباشند.
کلاسهای  تدریس کلارینت  معمولا بصورت هفته ای یک یا دو جلسه در منزل هنرجو به شکل تدریس خصوصی و یا در آموزشگاه موسیقی انجام میشود
 و هنرجو بعد از طی یک دوره حدودا 2 ساله میتواند تسلط خوب و قابل قبولی روی نوازندگی این ساز پیدا کند، البته به شرط آنکه  کلاس موسیقی  بصورت مستمر و منظم انجام شده و هنرجو تمرینات خود را با نظم و پشتکار انجام دهد. 
 
 

در آموزشگاه بهار اندیشه  آموزش کلارینت  زیر نظر اساتید با تجربه و شناخته شده بصورت خصوصی انجام می شود.برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید با شماره های 22924816 و22924817

تماس بگیرید.

مقالات مرتبط: