تدریس خصوصی ادبیات

تدریس خصوصی ادبیات

 تدریس ادبیات

 ادبیات از جمله درسهایی است که شاید یادگیری آن مورد علاقه خیلی از دانش آموزان نباشد، ولی به هر حال یکی از منابع درسی برای امتحانات نهایی و کنکور است.یادگیری درس ادبیات نیاز به روشهای خاصی دارد تا بتوانید در امتحانات پایان ترم و کنکور نتایج بهتری را کسب کنید.

اولین نکته برای یادگیری درس ادبیات توجه به مطالب پایه است.یعنی از همان اولین کتاب ادبیات باید شروع کرده و با مطالعه مطالب پایه ،به ادبیات سال های  آخر رسید.چون قواعد و نکات به هم ربط دارند و  در صورتیکه مطالب سالهای پایه را خوب فرا نگیرید قطعا در سالهای بالاتر به مشکل بر می خورید.

نکته بعدی توجه به مباحث تدریس شده در  کلاس ادبیات  توسط معلم می باشد.بنابراین الزاما باید در تمام کلاسها حضور داشته باشید و غیبتهایتان را به حداقل برسانید تا از کلاس عقب نیفتید چون ممکن است معلم مطالبی را در کلاس بیان کند که در کتاب یا جزوه موجود نباشد.

با این دو روش ساده شما نیمی از راه را رفته اید.مرحله بعدی مطالعه و تسلط بر کتاب و سپس مراجعه به کتب کمک درسی مانند گاج،مبتکران،قلم چی و غیره می باشد تا بتوانید سطح درسی خود را فراتر از کتاب ببرید،به این طریق در امتحانات نهایی و کنکور نتیجه بهتری را کسب خواهید کرد.

 

به طور کلی 4 مبحث مهم و اساسی در درس ادبیات فارسی عبارتند از:

 

1-تسلط بر کلمات و معنی آنها داخل متون و اشعار

1-یادگیری قواعد درس ادبیات مربوط به سالهای مختلف

3-فراگیری اشعار و نکات قلمرو ادبی،زبانی و معنایی

4-یادگیری مفصل تمام درس های ادبیات سالهای مختلف

 

اگر این چهار مورد را به خوبی انجام دهید بسیاری از مطالب را فرا خواهید گرفت.پس از اینکه مطالب تشریحی و قواعد مربوط به هر قسمت را خوب یادگرفتید می توانید تست زدن را شروع کنید.زمان متوسط برای مطالعه درس زبان و ادبیات فارسی برای آمادگی کنکور روزانه حداقل 1/5 تا 2 ساعت می باشد.

 
 

تدریس خصوصی ادبیات

راهنمایی،دبیرستان،پیش دانشگاهی،کنکور

ادبیات دانشگاهی برای پیام نوروکلیه رشته ها

تدریس ادبیات فارسی بصورت خصوصی

 

با شهریه مناسب

در  تمام مناطق تهران

با مدرسین خانم و آقا

جهت مشاوره رایگان با موسسه بهار اندیشه تماس بگیرید

٦٦٣٦٩٤٤٧ - ٦٦٨٦٤٢٤٢

 
 
تدریس خصوصی ادبیات تدریس ادبیات یازدهم تدریس ادبیات دهم تدریس ادبیات دبیرستان ادبیات دانشگاه
تدریس خصوصی ادبیات دانشگاهی تدریس ادبیات دوازدهم تدریس خصوصی ادبیات دوم دبیرستان تدریس خصوصی ادبیات اول دبیرستان تدریس ادبیات دانشگاه
معلم خصوصی ادبیات معلم خصوصی ادبیات سوم دبیرستان کلاس ادبیات اول دبیرستان تدریس خصوصی ادبیات سوم دبیرستان استاد ادبیات دانشگاه
معلم ادبیات دوازدهم معلم ادبیات تدریس ادبیات  تدریس  ادبیات سوم دبیرستان معلم ادبیات یازدهم
معلم ادبیات دهم معلم خصوصی ادبیات دوم دبیرستان معلم خصوصی ادبیات اول دبیرستان کلاس ادبیات سوم دبیرستان کلاس ادبیات دوم دبیرستان

 

تدریس خصوصی ادبیات

 

15 نکته ساده و درعین حال پراهمیت برای مطالعه وتست زنی درس ادبیات:

 

1-کتاب سالهای مختلف درس ادبیات و زبان فارسی همه به یک اندازه اهمیت دارند،بنابراین این کتابها را به دقت بخوانید و تمرینها و مثالهای موجود در کتاب را مطالعه کنید،بسیاری از سوالات کنکور از همین مطالب داخل کتاب استخراج می شود.

 

2-همانطور که قبلا نیز اشاره شد، شاید برای بسیاری از دانش آموزان، ادبیلات درس کسل کننده ای باشد اما با توجه به اینکه در کنکور دارای ضریب است، کسب درصد بالا و یا حتی متوسط در این درس می تواند تراز و رتبه شما را در کنکور بالا ببرد.

 

3-در وهله اول جهت شروع تست زنی، کتاب وجزوه استادتان را مطالعه کنید و نکات و قواعد را بصورت کامل فرا بگیرید.معمولا  معلم ادبیات  در کلاس نکات مهم هر قسمت را برای دانش آموزان توضیح می دهد و از آنها نمونه سوال و تست حل می کند.یادگیری این نکات می تواند پاسخ بسیاری از تستها را برای شما روشن کند.

 

4-زمان یکی از فاکتورهای اصلی برای حل تست می باشد.در کنکور برای 25 تست زبان و ادبیات فارسی حدود 20 دقیقه زمان در نظر گرفته می شود.شما می توانید برای افزایش سرعت عملتان در منزل برای خود 15 دقیقه زمان در نظر بگیرید تا بتوانید سرعت تست زدنتان را بالا ببرید.افزایش سرعت تست زنی فقط با تمرین و تکرار می باشد.

 

5-در جلسه کنکور اگر تستی برایتان نا آشنا بود وقتتان را تلف نکنید و به سراغ تستهای بعدی بروید.پس از اینکه همه تستها را حل کردید می توانید در صورت داشتن زمان اضافه مجددا به مرور و بررسی تستهای حل شده و حل نشده بپردازید.

 

6-یکی دیگر از نکات مهم در درس زبان و ادبیات فارسی ترکیبی بودن تستها است که برای حل آنها نیازمند تسلط بر کتب سالهای مختلف می باشید.بنابراین کتاب همه سالها را به دقت بخوانید و حتی مطالب خوانده شده را نیز هر چند وقت یکبار مجددا مرور کنید تا از ذهنتان نرود.

 

7-برای اینکه در تست زنی درس زبان و ادبیات فارسی موفق شوید پیشنهاد می شود که بلافاصله پس از مطالعه هر قسمت تستهای مربوطه اش را نیز انجام دهید تا بهتر در ذهنتان جا بیفتد.کسب مهارت در تست زنی با تمرین و پشتکار فراوان به دست می آید و جای هیچگونه نگرانی نیست.

کلاس ادبیات

 

8-به درس ادبیات به اندازه یک درس اختصاصی بها بدهید و آن را مانند دروس اختصاصی و کلاس  تدریس خصوصی ریاضی  و  تدریس خصوصی فیزیک  بخوانید.یعنی یادگیری آن نیاز به مرور و حل تست فراوان دارد،بنابراین سعی کنید هر روز ساعتی را برای مطالعه این درس اختصاص دهید.

 

9-شاید برایتان عجیب باشد اما نکات و قواعد سالهای مختلف زبان و ادبیات فارسی با یکدیگر مرتبط هستند.یعنی برای حل تستهای مربوط به هر سال لازم است تا بر ادبیات سالهای گذشته نیز تسلط داشته باشید تا به خوبی از پس حل تستها بربیایید.

 

10-در زمان کنکور عجله نکنید و صورت سوالات را به دقت بخوانید.گاهی اوقات در مرتبه دوم متوجه نکته سوال می شوید و این مطلب به شما در درست حل کردن تستهای مختلف کمک می کند.

 

11-ممکن است در کنکور به سوالی برخورد کنید که برایتان جدید باشد و یا قبلا این مطلب را نخوانده اید ، سعی کنید خونسردی خود را حفظ کرده و با اعتماد به نفس بالا به بررسی آن بپردازید.در صورتیکه برایتان سخت است وقتتان را هدر ندهید و بلافاصله به سراغ سوال بعدی بروید.

 

12-نکته دیگری که دانش آموزان باید در نظر داشته باشند توجه به باطن سوالات است.گاهی اوقات ظاهر سوال بسیار سخت و پیچیده به نظر می رسد اما دارای یک نکته انحرافی است و با یک نگاه دقیق و موشکافانه متوجه می شوید که حل تست بسیار ساده تر از آن چیزی بوده که شما فکر می کرده اید.

 

13-قرار بر این نیست که شما در کنکور ادبیات را 100% بزنید،بلکه هدف بالابردن تعداد پاسخهای صحیح است.بنابراین قبل از آزمون برای خود برنامه ای داشته باشید، به این صورت که کدامیک از مباحث را کنار می گذارید و به کدامیک پاسخ می دهید.این کار به شما کمک می کند تا زمان خود را مدیریت کرده و بتوانیدتعداد پاسخهای صحیح تان را بیشتر کنید.

 

14-تعداد سوالات ادبیات فارسی در کنکور محدود است و این مسئله باعث شده تا طراحان ، سوالات ترکیبی را در کنکور مد نظر قرار دهند و نکات مختلف را در یک سوال بگنجانند تا بتوانند معلومات شاگردان را بهتر بررسی کنند.پاسخ به این تستها فقط با تسلط بر تمام مطالب و کتابها امکان پذیر است. 

 
 
15-یکی از روشهای تسلط بر درس زبان و ادبیات فارسی استفاده از کلاسهای  تدریس ادبیات  است.از آنجا که مطالب درس زبان و ادبیات فارسی به یکدیگر ربط دارد، بنابراین توصیه می شود که در هر قسمت از درس و یا کتاب هر سال که مشکل داشتید، درهمان مقطع اشکالات خود را برطرف کنید تا در امتحانات نهایی و کنکور موفق تر عمل کنید.ضمنا می توانید از اوقات فراغت تابستان برای یادگیری ادبیات سال بعد و یا مرور مجدد ادبیات سال قبل استفاده کنید.
 
 
 
 
تدریس درس ادبیات
 
 

 
در موسسه بهار اندیشه کلاس موسیقی نیز برگزار می شود،جهت مشاهده صفحه  آموزش موسیقی کلیک کنید.
 

دلایل بی علاقگی و افت دانش آموزان در درس زبان و ادبیات فارسی:

 

بسیاری از دانش آموزان با درس ادبیات رابطه خوبی ندارند و با وجود مطالعه این درس، نتیجه خوبی در امتحانات و کنکور کسب نمی کنند.این عدم پیشرفت ممکن است به روش مطالعه آنها بستگی داشته باشد و یا ریشه در بی علاقگی آنها به درس ادبیات داشته باشد.

 

دلایل این  امر را به صورت خلاصه در مطلب زیر آورده ایم:

 

1-اولین عامل که در واقع بیشتر به مسئولین و نویسندگان کتاب ادبیات ارتباط دارد تا به دانش آموزان،جذاب نبودن کتاب ادبیات برای دانش آموزان است.سراسر کتاب ادبیات پر است از  اشعار و مطالب مختلف،در حالیکه باید در کنار اینها مطالبی که برای شاگردان جذابیت داشته باشد نیز اضافه شود(با توجه به سن آنها) مانند مطالب ادبی،لطیفه ها و حکایات جالب .می توان با کمک این روش برای دانش آموزان ایجاد جذابیت کرده و در لابلای آنها مباحث درسی را نیز آموزش داد.

 

2-در انتخاب دبیران درس ادبیات باید دقت ویژه ای به عمل آید تا علاوه بر فاکتورهای اصلی مانندتخصص و اطلاعات علمی ، از لحاظ اخلاقی،سن و سال و ظاهری نیز بتوانند ارتباط خوبی با شاگردان برقرار کنند.خصوصا در ادبیات سالهای اول که پایه است و باعث می شود تا شاگردان بتوانند با سطح درسی قوی وارد مراحل بالاتر شوند.

 

3- نکته بعدی در مورد زبان و ادبیات فارسی تبلیغات نادرست است که ناخودآگاه بر روی خانواده ها تاثیر منفی می گذارد.معمولا اولیای دانش آموزان بیشتر فرزندان خود را به کلاس تدریس خصوصی زبانانگلیسی می فرستند که ایده بسیار خوبی است اما باید توجه داشته باشند که به هر حال درس ادبیات هم جز دروس راهنمایی و دبیرستان است و در کنکور نیز به عنوان یکی از دروس تعیین کننده می باشد و خوب است که در کنار آموزش زبان انگلیسی به کلاس ادبیات هم بروند تا پایه خود را در این درس قوی کنند.

 

4-مطلب دیگر نوع برخورد دبیران مدارس مختلف با دانش آموزان است.در برخی از مدارس برای بالابردن سطح مدرسه به برخی از دانش آموزان ارفاق می کنند و برای درس ادبیات به آنها نمرات بالایی می دهند در حالیکه واقعا دانش آموز در آن سطح نیست و این یک ظلم به دانش آموزان است.چون آنها با پایه ضعیف بالا می روند و در مقاطع بعدی به مشکل بر می خورند.

 
5-همانطور که دانستن مکالمه به زبان انگلیسی مهم است، خواندن و نوشتن صحیح فارسی نیز مهم است. یادگیری،حفظ کردن و خواندن صحیح اشعار،بررسی نوشتارو املای صحیح کلمات،جمله بندی و... نیز در درس ادبیات می تواند کاربردهای زیادی برای دانش آموزان داشته باشد.بنابراین می توان در کنار قواعد و متون درس ادبیات ، ساعتی را برای آموزش های جانبی به دانش آموزان در نظر گرفت تا جذابیت این درس برای آنها افزایش یابد.
 
 
کلاس درس ادبیات

 
6-مطالب گنجانده شده در کتاب ادبیات بسیاز زیاد و سنگین است. علاوه بر مطالب اصلی، در این کتاب قواعد،اشعار،متون و تمرینات فراوانی وجود دارد که کار را برای شاگردان مشکل می کند.بهتر است که این حجم مطالب در سالهای مختلف تقسیم شود تا دانش آموزان با روحیه بهتری بتوانند به مطالعه این درس بپردازند.
 
 
7-مطلب دیگر ،عدم تناسب کتاب ادبیات با سن دانش آموزان است.بهتر است در کنار مباحث درسی ادبیات، مقالات به روز،مطالب علمی،ورزشی و هنری نیز گنجانده شود تا شاگردان با علاقه بیشتری به مطالعه این کتاب بپردازند.همچنین برای جذاب تر شدن کتاب از رنگهای شاد،گرافیک و صفحه بندی های زیبا استفاده شود تا دانش آموزان را به مطالعه این درس ترغیب کند.
 
8-مسئله دیگر برگزاری کلاس ادبیات در ساعات اول روز می باشد.یعنی بهتر است مانند دروس ریاضی و فیزیک ،کلاس ادبیات نیز در ساعات اول تدریس باشد تا هم  استاد ادبیات  و هم دانش آموزان از لحاظ ذهنی آماده تر باشند.در نتیجه  استاد ادبیات می تواند مطالب درس را بهتر انتقال دهد و همچنین دانش آموزان نیز بخاطر عدم خستگی و سر حال تر بودن درس را بهتر یاد می گیرند.
 
 
9-نکته دیگر آن است که برای تدریس ادبیات از دبیرانی  استفاده شود که خود آنها به این درس علاقه داشته باشند تا بتوانند با انرژی مضاعف این درس را برای دانش آموزان تدریس کنند،در نتیجه این انرژی به دانش آموزان نیز منتقل خواهد شد.
 
 
10-آخرین نکته ای که در مورد درس زبان و ادبیات فارسی باید گفته شود اهمیت یادگیری دروس و قواعد و نه حفظ کردن مطالب است.برخی از دبیران با روشها و تکنیکهای خاص خود سعی می کنند که مطالب را به صورت عمیق و مفهومی به دانش آموزان یاد بدهند،در نتیجه این گونه شاگردان در آزمون نهایی و یا کنکور با تغییر پیدا کردن صورت سوال نیز ، به راحتی از پس آن بر می آیند و می توانند پاسخگو باشند که این روش بسیار درست و مناسب است.


 
 
تدریس خصوصی درس ادبیات
 
 
 
حال که با دلایل عدم علاقه برخی از دانش آموزان به درس ادبیات آشنا شدیم در اینجا روشهایی را ارائه می دهیم تا بتوان این بی انگیزگی و عدم پیشرفت دانش آموزان و دانشجویان را در امتحانات نهایی و کنکور برطرف کنیم.راهکارها مختلف هستند برخی از آنها به مدرسین،برخی به دانش آموزان و بعضی دیگر نیز به والدین ارتباط دارد.
 
به عنوان مثال مدرسین، با جدیت و نظم در برگزاری کلاس ها، دانش آموزان با علاقه و تمرین و پشتکار و والدین نیز با حمایتهای خود از جمله توجه به نمرات و استفاده از کلاسهای  تدریس خصوصی می توانند باعث پیشرفت دانش آموزان در درس زبان و ادبیات فارسی بشوند.
 
 
 

روشهای تشویق و ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای یادگیری درس ادبیات:

 

1-مدرسین ادبیات باید سعی کنند در هر جلسه یک آزمون چند دقیقه ای از مطالب تدریس شده جلسه قبل از دانش آموزان بگیرند، این کار باعث می شود تا دانش آموز در هر جلسه مطالب درس قبلی را مطالعه کرده و با آمادگی بیشتری در کلاس شرکت کند.
 
 
2-تا حد ممکن برای  تدریس خصوصی ادبیات  از دبیران با تجربه و تخصصی این درس استفاده شود.دبیرانی که با روشهای جدید تدریس آشنا باشند و بتوانند در شاگردان ایجاد انگیزه کنند.کلاس را جدی بگیرند و هر جلسه برای جلسه بعد به شاگردان تمرین و تکلیف بدهند،حضور و غیاب کنند و راهکارهای دیگری که موجب شود تا دانش آموزان نیز به این درس بها دهند.
 
 
3-مسئولین مدرسه نیز برای آموزش درس ادبیات می توانند نقش مهمی را ایفا کنند.از جمله اینکه لوازم کمک آموزشی مانند کتاب،دی وی دی،مقالات ومنابع مختلف را در اختیار دبیران ادبیات و دانش آموزان قرار بدهند تا شاگردان نیز پی به اهمیت این درس ببرند.
 
 
4-کار دیگری نیز که بر عهده مسئولین است ایجاد جو رقابتی بین دبیران مدارس است.به این صورت که با شناسایی دبیران موفق ادبیات و تشویق و تقدیر آنها بتوانند سایر دبیران را به بالابردن سطح علمی خود ترغیب کنند.
 
 
5-دبیران ادبیات می توانند برای به روز بودن از روزنامه،کتابها و منابع مختلف نیز استفاده کنند و با آوردن آن به کلاس و مطرح کردن مطالب مختلف ورزشی،سیاسی،هنری و فرهنگی، بتوانند با شاگردان به بحث و تبادل نظر در مورد آنها بپردازند.این کار به جذاب تر شدن کلاس کمک شایانی می کند.
 
 
کلاس خصوصی ادبیات
 
 
6-یکی دیگر از کارهای روانشناسی برای تدریس ادبیات ، آسان جلوه دادن این درس برای دانش آموزان است.برای این کار در هنگام تدریس باید معلم ادبیات از مطالب ساده شروع کرده و به تدریج و پایه به پایه مطالب سخت را بیان کند.از طرفی می تواند از روشهای تشویقی مانند پروژه،تحقیق و...نیز برای بالابردن سطح نمرات دانش آموزان استفاده کند تا بتواند یک جو رقابتی سالم بین آنها ایجاد کند.
 
 
7-روش دیگری که برای بالابردن سطح درس  ادبیات  در دانش آموزان تاثیر گذار است تشکیل گروههای آموزشی است.به این صورت که شاگردان سطح بالای کلاس انتخاب شوند و با تشکیل یک گروه بتوانند اشکالات شاگردان سطح پایینتر را برطرف کنند و برای دانش آموزان سطح بالا جایزه ای را به عنوان تشویق در نظر بگیرند.چون وقتی مطالب از زبان یک همکلاسی بیان می شود یادگیری آن برای شاگردان راحت تر خواهد بود.این گروه می تواند بین دبیران مختلف ادبیات نیز تشکیل شود تا دبیران باتجربه تر و مسلط تر بتوانند اطلاعات و دانش خود را با بقیه به اشتراک بگذارند.
 
 
8-مسئولین مدرسه و دبیران باید با خانواده ها در تعامل بوده و گزارش کاری به خانواده ها ارائه دهند.به عنوان مثال مدیر مدرسه یا دبیر ادبیات می تواند در پایان هر ترم فرم نظرسنجی بین دانش آموزان پخش کرد تا آنها بدون ذکر نام خود ، نظرشان را در مورد کارکرد معلم ادبیات بیان کنند.از طرفی مسئولین مدرسه هم باید نتایج امتحانات و نمرات ادبیات شاگردان را به اطلاع والدین برسانند تا شاگردان احساس وظیفه بیشتری داشته باشند.
 
 
9-یکی دیگر از روشهای مفید برای ایجاد جو رقابتی بین دانش آموزان ، برگزاری مسابقات داخلی و آزمون بین شاگردان مدرسه است.با این کار شاگردان قوی و ضعیف شناسایی می شوند و سپس می توان با در نظر گرفتن مشوقهایی برای شاگردان قوی و راهکارهایی برای شاگردان ضعیف به بالابردن سطح درسی شاگردان کلاس ادبیات کمک کرد.
 
 
10-روش آخر برای جذاب تر کردن کلاس ادبیات، استفاده از آثار دانشمندان معروف فارسی زبان،سروده ها،ترانه ها و سایر آثار هنری آنها می باشد.این کتابها اغلب دارای نکات زیبا و آموزنده ای است که مطرح کردن آنها در کلاس باعث افزایش بار علمی کلاس ادبیات می شود.


در صورتیکه نیاز به مشاوره یا تدریس داشتیبد می توانید با شماره های موسسه بهار اندیشه  تماس حاصل فرمایید:
 
66864242-66369447
 
22924816-22924817
 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

برچسب ها: تدریس خصوصی ریاضی , تدریس خصوصی فیزیک , تدریس خصوصی زبان , تدریس خصوصی , آموزش موسیقی , ادبیات , کلاس ادبیات , معلم ادبیات , تدریس ادبیات , استاد ادبیات , تدریس خصوصی ادبیات