آموزش گیتار

آموزش گیتار

آموزش گیتار

 

گیتار در حال حاضر جز یکی از سازهای پرطرفدار در تمام دنیا می باشد،به همین دلیل هنرجویان زیادی به دنبال فراگیری و آموزش آن هستند.گیتار زدن یکی از لذت هایی است که علاقمندان به موسیقی می توانند به کمک علاقه و پشتکار آن را تجربه کنند.

تدریس گیتار به دو صورت خصوصی و یا در آموزشگاه توسط اساتید مختلف انجام شود.این که شما به کدام روش علاقمند باشید بستگی به زمان،سلیقه و شرایطتان دارد و در نحوه یادگیری تفاوت و تاثیر چندانی ندارد.

 

معمولا در زمینه خرید یا آموزش گیتار سوالاتی برای هنرجویان پیش می آید که در اینجا به پاسخ برخی ازمهمترین آنها می پردازیم:

 

1-آیا یادگیری گیتارراحت است؟

 

در پاسخ به این سوال باید گفت که یادگیری هیچ سازی راحت نیست و همه سازها برای فراگیری نیاز به تمرین،علاقه و پشتکار دارند.اما در مجموع گیتار با توجه به تعداد سیمها و آکورد گیری نیاز به زمان و انرژی بیشتری دارد تا بتوان روی آن تسلط کامل پیدا کرد.

 

2-برای شروع آموزش چه باید کرد؟

 

در ابتدا شما باید سازتان را با کمک و مشاوره یک استاد مجرب تهیه کنید.سپس بین  دو سیستم کلاس خصوصی گیتار و یا مراجعه به آموزشگاه موسیقی یکی را انتخاب کرده و کلاستان را شروع کنید.هر دو روش نتیجه خوبی دارند و انتخاب هر یک بستگی به سلیقه و وقت آزاد شما دارد.

 

3-چه سنی برای شروع آموزش مناسب است؟

 

معمولا هنرجویان بعد از یک دوره گذراندن ارف(البته به دلخواه) می توانند به کلاس گیتار بروند.حدود سن مناسب برای شروع آموزش گیتار 6 سالگی می باشد تا هنرجو به توانایی خواندن نتها و از طرفی مهار گیتار در دست رسیده باشد.ضمن اینکه بهتر است برای هنرجویان با سن پایین کلاسها به نوعی برگزار شود که باعث خستگی و دلزدگی هنرجو از گیتار نشود که این کار را استاد می تواند به کمک آموزش آهنگ در کنار نت خوانی و تمرین برای هنرجویان انجام دهد.

 

مقاله مرتبط:مزایا ومعایب آموزش گیتار بصورت آنلاین

 

4-چه ملزوماتی برای یادگیری گیتار نیاز است؟

 

1-علاقه به ساز2-خرید ساز3-دفتر نت و کتاب آموزشی4-هماهنگ شدن با یک  استاد گیتار حرفه ای5-تمرینات مداوم و مستمر روزانه

 

5-آیا امکان یادگیری به کمک دی وی دی آموزشی یا آنلاین وجود دارد؟

 

بله این امکان وجود دارد.اما اصولا یادگیری ساز علاوه بر مطالب آموزشی نیاز به یادگیری تکنیک و اصول مهمی دارد که این امر فقط بصورت حضوری و در کنار استاد امکان پذیر است.چون ممکن است هنرجو اشکالاتی در مورد دست گرفتن ساز یا آکورد گیری داشته باشد که برطرف کردن آن بصورت حضوری بسیار راحت تر می باشد.ضمن اینکه یک استاد حرفه ای و زبده می تواند الگوی مناسبی چه از لحاظ کاری و چه از لحاظ  اخلاقی برای هنرجو باشد.

 

آموزش ساز گیتار

 

 

مقاله مرتبط:10نکته مهم وکاربردی برای خرید اولین گیتار

 

6-کلاس گیتار به چه صورت و هفته ای چند جلسه تشکیل می شود؟

 

کلاسهای گیتار معمولا بصورت هفته ای یک یا دو جلسه 30 تا 45 دقیقه برگزار می شود.هنرجو نیز در طول هفته و تا شروع جلسه بعدی لازم است که تمرینات خود را به صورت منظم انجام داده و خود را برای جلسه بعد آماده کند.روزانه حداقل 2 ساعت زمان برای تمرین گیتارلازم است.

 

7-آیا یادگیری گیتار باعث لطمه زدن به درس دانش آموزان می شود؟

 

خیر.یادگیری گیتار و به طور کلی آموزش موسیقی موجب می شود تا هنرجویان با ذهنی بازتر و پویاتر به فراگیری دروس خود بپردازند.این امر اثبات شده است و اکنون در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا ، موسیقی و درس در کنار هم در مدارس تدریس می شود.بنابراین کلاس گیتار نه تنها به درس دانش آموزان لطمه نمی زند بلکه طبق بررسی دانشمندان حوزه موسیقی موجب بهبود نمرات آنها خواهد شد.

 

8-چقدر زمان می برد تا گیتار را یاد بگیریم؟

 

این سوال پاسخ روشن و دقیقی ندارد.زیرا این مسئله بستگی به میزان تمرین هنرجویان و همچنین استعداد موسیقی آنها دارد.خصوصا در مورد سازی مثل گیتار که دارای سبکهای مختلفی از جمله پاپ،کلاسیک،راک،متال،گیتار برقی و ... می باشد.اما حداقل 2 سال زمان نیاز است تا هنرجو بتواند روی گیتار خود و هر یک از سبکهای ذکر شده تسلط کامل پیدا کند.

 

9-ساز گیتار را از کجا بخریم؟

 

در حال حاضر مراکز مختلفی بصورت اینترنتی و یا حضوری این ساز را عرضه می کنند.شما می توانید با مراجعه به سایت دیجی کالا و یا فروشگاههای سطح شهر این ساز را تهیه کنید.البته بهتر است که این کار را زیر نظر یک کارشناس موسیقی انجام دهید تا بتوانید یک ساز بدون ایراد و خوش صدا تهیه کنید.

 

10-چه متدی برای یادگیری گیتار مناسب است؟

 

معمولا برای یادگیری و تدریس گیتاراز کتابهای آموزش گیتار و یا جزوات ترکیبی اساتید استفاده می شود که شما پس از ثبت نام در کلاسهای مربوطه می توانید با راهنمایی استاد، آنها را تهیه کنید.

 
آموزش موسیقی  و  آموزش گیتار  در آموزشگاههای موسیقی و 
یا بصورت  تدریس خصوصی گیتار  در ایران انجام میشود و در این زمینه اساتید خوب و  با تجربه ای مشغول به برگزاری  کلاس گیتار  میباشند.
کلاسهای  تدریس گیتار   معمولا بصورت هفته ای یک یا دو جلسه در منزل هنرجو به شکل تدریس خصوصی و یا در آموزشگاه موسیقی انجام میشود
 و هنرجو بعد از طی یک دوره حدودا 2 ساله میتواند تسلط خوب و قابل قبولی روی نوازندگی این ساز پیدا کند، البته به شرط آنکه  کلاس موسیقی  بصورت مستمر و منظم انجام شده و هنرجو تمرینات خود را با نظم و پشتکار انجام دهد. 

مقالات مرتبط:

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

برچسب ها: تدریس خصوصی گیتار , آموزش موسیقی , کلاس موسیقی , تدریس گیتار , کلاس گیتار , استاد گیتار , آموزش گیتار